Dziecko w podróży

Podróż z dzieckiem, zwłaszcza małym, to nie lada wyzwanie organizacyjne. Niezależnie od tego, czy wyjazd ma charakter weekendowy, czy wakacyjny oraz jaki środek lokomocji wybierzemy, należy wszystko dokładnie przygotować. Jeśli zaplanujemy sytuacje, które w warunkach pozadomowych mogą okazać się dużo trudniejsze (karmienie, przewijanie i kąpanie malucha), unikniemy niepotrzebnego stresu i będziemy mogli w pełni czerpać radość ze wspólnego wyjazdu.

Przygotowania powinniśmy zacząć od sporządzenia listy rzeczy niezbędnych, zarówno w podróży, jak i w miejscu docelowym. Oprócz ulubionych zabawek dziecka, kocyka, poduszki, odpowiedniej ilości ubranek, powinniśmy pamiętać o środkach higienicznych, lekarstwach przeznaczonych dla najmłodszych oraz o odpowiednich akcesoriach do przewożenia i transportowania dziecka, takich jak fotelik, nosidełko czy wygodny składany wózek.

Jedzenie dla dziecka w podróży
Jeśli dziecko jest karmione wyłącznie piersią, sprawa jest prosta, ponieważ mleko mamy zasadniczo zawsze jest gotowe do podania. Dla kilkumiesięcznego malucha, który oprócz mleka jada także inne potrawy, warto zabrać wygodne do przewożenia posiłki w słoiczkach. Takie dania można podgrzać w restauracji, na stacji benzynowej lub w hotelu − w kuchence mikrofalowej lub wkładając do miseczki z wrzątkiem. Jeśli nie mamy pewności, czy w miejscu, do którego się wybieramy, będzie można dokupić słoiczkowe przysmaki, najlepiej zróbmy zapasy na czas całego wyjazdu.
Przewijanie w plenerze i nie tylko
Z przewijaniem dziecka poradzimy sobie w każdych warunkach, o ile dobrze się do tego przygotujemy. W torbie podręcznej obowiązkowo powinien znaleźć się zapas pieluszek jednorazowych, chusteczki nawilżane, krem na odparzenia, pieluchy tetrowe, woda w butelce do przemycia dziecka oraz specjalne jednorazowe podkłady do przewijania. Obecnie większość toalet na stacjach benzynowych czy w restauracjach wyposażona jest w specjalne blaty do przewijania. Jednorazowy podkład z ceratową wyściółką możemy także rozłożyć w samochodzie, na ławce w parku lub w wózku. Pamiętajmy o przygotowaniu stanowiska oraz wszystkich potrzebnych akcesoriów przed zdjęciem pieluszki!

Mycie i kąpanie w trakcie podróży
Właściwa higiena dziecka jest ważna niezależnie od miejsca i okoliczności. Jeśli wyjazd jest krótki (1-2 dniowy), w sytuacji ekstremalnej możemy zrezygnować z kąpieli. Sprawdzą się wówczas chusteczki nawilżane, którymi można wyczyścić pupę dziecka, buzię oraz rączki. Skórę dziecka można przemyć także zwilżoną pieluszką tetrową. Jeśli jednak planujemy dłuższy pobyt poza domem, warto pomyśleć o rozwiązaniach i akcesoriach, które ułatwią kąpiel dziecka. Przede wszystkim upewnijmy się przed wyjazdem, czy w pokoju hotelowym jest łazienka. Przyda nam się także materiałowy lub plastikowy leżaczek, który można wstawić do wanny lub kabiny prysznicowej. Innym, a na pewno wygodniejszym rozwiązaniem będzie turystyczna wanienka − składana lub nadmuchiwana. Nie zapomnijmy także o odpowiednich kosmetykach. Podczas wyjazdu doskonale sprawdzi się np. emulsja do kąpieli Oilatum Baby z emolientem, która natłuszcza i chroni wrażliwą skórę dziecka, a co najważniejsze nie wymaga stosowania dodatkowo balsamów i oliwek. Na miejsca szczególnie wrażliwe, jak zgięcia pod łokciem, kolanem (w podroży w dwójnasób narażone na liczne niedogodności) dobrze mieć ze sobą krem ochronny – najlepiej z emolientem, np. z tej samej serii Oilatum Baby.