Pierwsze kosmetyki

Do pielęgnacji dziecka, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia, nie należy używać zbyt wielu kosmetyków. Do kąpieli wystarczy dziecięce mydło lub emulsja do kąpieli i delikatny szampon. Najlepiej wybierać produkty naturalne, bez konserwantów i substancji zapachowych. Jeśli wybieramy kilka kosmetyków, najlepiej żeby były tej samej firmy (inaczej w razie uczulenia trudno będzie stwierdzić, który kosmetyk zawinił). Zwolennicy minimalnej liczby kosmetyków mogą sięgnąć po 2 w 1 − emulsje do mycia ciała z emolientem. Emulsje te dobrze myją i pielęgnują bez potrzeby stosowania oliwek i balsamów. Emolient nawilża i natłuszcza, zapobiegając wysuszeniu skóry i przedostaniu się szkodliwych substancji z zewnątrz. Emolienty działają również przeciwzapalnie iprzeciwświądowo.

W zestawie do codziennej pielęgnacji musi znaleźć się krem przeciw podrażnieniom, używany do okolic intymnych oraz w zgięciach pod łokciami czy kolanami. Szczególnie dobrze sprawdzają się wtej roli kremy z emolientem.

Jeśli jednak nie korzystamy z emolientu lub po kąpieli planujemy masaż – sięgamy po krem lub balsam. Obecnie stosowanie oliwki zaleca się jedynie starszym niemowlętom.
kosmetyki