EMOLIENTY
Co to jest emolient?

Emolienty − to środki do stosowania zewnętrznego, których zadaniem jest utrzymanie prawidłowego nawilżenia, natłuszczenia i elastyczności skóry niemowląt i dzieci. W efekcie nadmiernej utraty wody skóra łuszczy się, jest mniej elastyczna i nieprzyjemna w dotyku.
Miejscowe nakładanie lipidów dostarcza budulca do utworzenia zdrowej, funkcjonalnej bariery naskórkowej. Emolienty odtwarzają naturalny płaszcz ochronny skóry, wypełniając pęknięcia i szczeliny warstwą zbudowaną z substancji podobnych do naturalnych lipidów. Skutkiem ich działania jest powstanie mechanicznej bariery ograniczającej utratę wody z organizmu oraz przenikanie substancji szkodliwych z zewnątrz.
Emolienty zawierają w swoim składzie tłuszcze oraz węglowodory mineralne. Często stosowane są: olej z migdałów, nasion racznika, jojoby, wiesiołka czy lnu. W wielu preparatach, na przykład Oilatum, stosowana jest ciekła parafina − bezbarwna i bezzapachowa pochodna ropy naftowej, należąca do grupy węglowodorów mineralnych, które zawierają wyłącznie pierwiastki węgla i wodoru. Jej specyficzne właściwości, prosty skład i naturalne pochodzenie sprawiają, że jest często wykorzystywana w pielęgnacji skóry i leczeniu jej chorób jako środek zapewniający odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie. Kluczowa dla skuteczności parafiny jest jej jakość i odpowiednie oczyszczenie. Tylko idealna rafinacja ropy pozwala uzyskać najwyższej jakości parafinę, która będzie bezpieczna i skuteczna w pielęgnacji skóry.

Kiedy stosować emolienty

Emolienty są szczególnie wskazane w pielęgnacji skóry niemowląt i dzieci. Pierwsze dni życia to okres przystosowania się noworodka do życia poza łonem matki, który wymaga szczególnej troski i prawidłowej pielęgnacji. Skóra noworodka broni organizm przed bakteriami i wirusami, słońcem, detergentami w kosmetykach i środkach piorących, przed utratą ciepła. Podlega takim samym zagrożeniom jak skóra dorosłego, tymczasem jest od niej prawie dwukrotnie cieńsza. Wyższe niż u dorosłego człowieka pH oraz nie w pełni dojrzały układ odpornościowy wpływają na jej słabsze funkcjonowanie jako bariery ochronnej przed drobnoustrojami (bakterie i wirusy), grzybami, czynnikami fizycznymi, chemicznymi i mechanicznymi. Większa przepuszczalność warstwy rogowej skutkuje też intensywniejszą utratą wody, przez co skóra niemowląt i dzeci ma tendencję do przesuszania.
Tak delikatna konstrukcja musi być więc odpowiednio chroniona i wzmacniana poprzez prawidłową pielęgnację kosmetykami zawierającymi emolienty. Kąpiel w samej wodzie może wysuszyć i podrażnić skórę. Dodanie emolientu sprzyja odbudowie płaszcza lipidowego, odpowiedniemu nawilżaniu i utrzymaniu prawidłowego pH skóry. Emolienty działają również przeciwzapalnie i przeciwświądowo. Badania potwierdzają, że wśród noworodków pielęgnowanych emolientem odnotowano mniej przypadków pogorszenia stanu klinicznego związanego z sepsą czy krwiopochodnymi zakażeniami szpitalnymi. Wyniki badań dotyczących stosowania płynnych środków myjących wskazują, że mycie samą wodą może działać na skórę bardziej wysuszająco niż kąpiel z łagodnymi środkami myjącymi. Płynne środki myjące z emolientami dają skórze ochronę, której nie może zapewnić woda.
Warto pamiętać, że zabiegi higieniczne z użyciem substancji myjących zawierających emolienty mogą być okazją do wspólnej zabawy i odkrywania świata wraz z dzieckiem. Kąpiel to nie tylko czas pielęgnacji, ale i delikatnego dotyku zapewniającego dziecku poczucie bezpieczeństwa i budującego więź z rodzicami.

Emolienty są polecane również starszym dzieciom oraz dorosłym, których skóra wymaga dodatkowego nawilżenia.