Witaj, czyli jak przygotować dom na przyjście dziecka

Pokój wydzielony, jasny i wietrzony
Każdy z nas zapewne chciałby przygotować na przyjście dziecka osobny pokój – cichy, jasny i słoneczny. Wiele osób początkowo urządza kącik dla dziecka we własnej sypialni, co może stanowić bardzo wygodne rozwiązanie, ale i ma swoich przeciwników, którzy nie bez racji podkreślają, że stając się rodzicami, nie przestajemy być mężem i żoną, partnerami potrzebującymi chwil izolacji i intymności. Jeśli więc tylko mamy taką możliwość, pokój dziecięcy wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Powinien znajdować się jak najdalej od ulicy, by hałas z zewnątrz nie przeszkadzał dziecku, a jednocześnie możliwie blisko pokoju rodziców, tak aby „siły szybkiego reagowania” dotarły na czas, gdy dziecko obudzi się w nocy. Przy możliwości wyboru pokoju dla dziecka, należy zdecydować się na pokój najbardziej nasłoneczniony, z możliwością ustawienia w przyszłości kojca. Jeśli nie dysponujemy osobnym pomieszczeniem dla noworodka, w pokoju używanym przez domowników trzeba wygospodarować kącik dla dziecka – wyraźnie wydzielony, jasny, z bezpośrednim źródłem światła i świeżego powietrza. Pomieszczenie powinno być kilka razy dziennie wietrzone. Temperatura w pomieszczeniu, w którym przebywa noworodek, to ok. 20-22 stopni Celcjusza, ale w nocy powinno być chłodniej. Warto zaopatrzyć się w termometr pokojowy. Zbyt wysoka temperatura może tak samo jak zimno zaszkodzić dziecku! Nie trzeba dodawać, że palenie papierosów w pokoju, w którym przebywa dziecko, jest absolutnie niedopuszczalne.
Zbyt suche powietrze podrażnia śluzówki i delikatną skórę dziecka. Można więc rozważyć kupno higrometru, czyli przyrządu do mierzenia wilgotności oraz nawilżacza powietrza, który jest przydatny zwłaszcza zimą, gdy powietrze ogrzewane kaloryferami jest mocno wysuszone.

W pokoju, do którego zaprosimy dziecko, przydadzą się rolety, aby nadmiar światła w ciągu dnia nie przeszkadzał w zasypianiu. Przyszłej mamie warto zaś polecić wygodny fotel lub szezlong, na którym będzie wygodnie karmić dziecko – czy to piersią, czy z butelki. Podłogę najlepiej wyłożyć łatwym do zmywania sztucznym tworzywem, a parkiet pokryć lakierem. W dziecięcym pokoju nie ma miejsca dla telewizora, ponieważ emitowane przez niego promienie nie są korzystne dla rozwijającego się organizmu.

W pokoju dziecięcym nie stawiamy kwiatów doniczkowych – zdarza się, że rozwijają się w nich szkodliwe grzyby i pleśnie. Unikamy puszystych dywanów i wykładzin oraz pluszowych zabawek w łóżeczku – bywają siedliskiem roztoczy i innych drobnoustrojów.
Łóżeczko dziecka – cały świat
Pokój, w którym znajduje się łóżeczko dziecka, nie może być przeładowany meblami. Koniecznym i podstawowym elementem wyposażenia jest łóżeczko. Należy je ustawić nie za blisko okna i grzejnika. Łóżeczko malucha będzie przez długi czas całym jego światem, w domu zaś − długo eksploatowanym meblem. Kupno łóżeczka większych rozmiarów pozwoli na używanie go przez pewien okres jako kojca. Na łóżeczku nie warto oszczędzać, ale wybrać takie, które „rośnie razem z dzieckiem”, a ponadto jest trwałe, bezpieczne, zdrowe, funkcjonalne i estetyczne. Warto zwrócić uwagę na możliwość regulacji poziomów umiejscowienia materaca, ażurowość ścianek, przez które dziecko ogląda świat, „poręczność” szczebelków, których dziecko się chwyta, gdy uczy się wstawania, a także możliwość demontażu części z nich (ważne, gdy dziecko jest starsze i może samo wychodzić).

Najważniejszym elementem łóżeczka dziecka jest materac. Zgodnie z zaleceniami lekarzy, powinien być dość twardy. Wybieramy spośród materiałów naturalnych (włókien kokosowych i trawy morskiej) lub też sztucznych (pianka poliuretanowa), które są wskazane dla alergików. Dziecko powinno leżeć na materacyku z niewielkim podwyższeniem pod główką, pod kątem 30 stopni uzyskanym poprzez podłożenie kocyka lub złożonych pieluszek, ewentualnie płaskiej poduszeczki z włosia, bez pierza. Trzymanie dziecka w tzw. beciku z pierza jest bardzo szkodliwe dla noworodka.
Centrum higieny
Pozostałe elementy wyposażenia domu powinny być proste i łatwo zmywalne. Konieczne jest miejsce, w którym wygodnie można postawić wanienkę. Najlepiej w tej roli sprawdza się komódka lub stół z szufladkami na akcesoria − pieluszki i kosmetyki. Na blacie, jeśli jest na odpowiedniej wysokości (dla własnej wygody − by nie obciążać kręgosłupa podczas nadmiernego schylania), można również położyć przewijak i mieć w pokoju jedno kompaktowe „centrum zarządzania higienicznego”. Warto, by w pobliżu było pod ręką kilka zabawek, którymi dziecko się zajmie podczas przewijania czy kąpieli.